LOTNICZA PARAFIALNA PIELGRZYMKA – SANKTUARIA PORTUGALII Z ANDALUZJĄ HISZPAŃSKĄ 12 DNI (27.04. – 8.05.2023) ZAPISY do 4 lutego 2023

przez | 25 września 2022

Koszt: 800 euro + 1500 zł + koszt biletu lotniczego (po zapisach rezerwowany na grupę)

Zapisy u  Ks. Tomasza do 4 lutego 2023Nr. telefonu: 882 669 265

Przy zapisie należy wnieść opłatę 1000 zł oraz podać dane: pesel, adres, nr paszportu, nr telefonu. Koszt przelotu oraz wpłaty pozostałej kwoty zostanie podany po ustaleniu rezerwacji grupowej w liniach lotniczych i hotelach.

PROGRAM PIELGRZYMKI:

DZIEŃ I (27.04.) Przed południem zbiórka w Rybarzowicach. Przejazd autokarem na lotnisko. Przylot do Porto. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w Bradze.

DZIEŃ II (28.04.)  Braga – Porto (zwiedzanie) – Braga/ Bom Jesus (zwiedzanie) Rano po śniadaniu przejazd do Porto, położonego nad rzeką Douro miasta. Zobaczymy tutaj słynny dworzec São Bento, Katedrę oraz kościół Kleryków z barokową wieżą będącą wizytówką miasta. Odwiedzimy plac Aliados z pomnikiem króla Piotra IV. Msza św. Następnie udamy się do dzielnicy Ribeira skąd rozpościera się widok na piwnice, w których leżakuje wino Porto. Wizyta w piwnicach i degustacja Porto, słynnego lokalnego trunku. Rejs po rzece Douro. Następnie udamy się do Sanktuarium Bom Jesus, które zostało wpisane na listę UNESCO w 2019 roku. Do położonego na wzgórzu kościoła prowadzą liczne schody i kapliczki drogi krzyżowej. Powrót na obiadokolacje i nocleg w Bradze.

DZIEŃ III (29.04.) Braga – Santiago (zwiedzanie) Rano po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Santiago de Compostela, miasta do którego już od czasów średniowiecza udają się rzesze Pielgrzymów. Odwiedzimy katedrę, gdzie znajduję się grób świętego Jakuba, zobaczymy słynny Portyk Chwały oraz drzwi otwierane tylko w roku jubileuszowym. Msza św. Powrót na obiadokolację i nocleg w Bradze.

DZIEŃ IV (30.04.) Braga – Coimbra (zwiedzanie) – Fatima Wykwaterowanie i przejazd do Fatimy. Po drodze odwiedzimy Coimbrę, dawną stolicę Portugalii w której znajduję się najstarszy uniwersytet w Portugalii założony w 1290 roku. Zwiedzanie Uniwersytetu. W Coimbrze zobaczymy nową i starą katedrę oraz kościół Santa Cruz oraz odwiedzimy Memoriał siostry Łucji. Msza św. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w Fatimie.

DZIEŃ V (1.05.) Fatima (zwiedzanie) Całodzienne zwiedzanie Fatimy, religijnego centrum Portugalii. W tym miejscu trójka pastuszków doznała objawień w 1917 roku. Zwiedzimy teren sanktuarium, gdzie znajduję się  między innymi Bazylika Różańcowa z grobami dzieci oraz Bazylika Trójcy Przenajświętszej będąca jedną z największych kościołów na świecie. Msza św. W Aljustrel zobaczymy domy rodzinne pastuszków oraz miejsca objawień anioła. Wieczorem udział w nabożeństwie różańca świętego i procesji światła. Nocleg i kolacja w Fatimie.

DZIEŃ VI (2.05.) Fatima – Lizbona (zwiedzanie) Wykwaterowanie i przejazd do stolicy Portugalii. W Lizbonie zwiedzimy dzielnicę Belém, związaną z wielką erą odkryć geograficznych. Zobaczymy tutaj wpisane na listę UNESCO Wieżę Betlejemską oraz Klasztor Hieronimitów. Następnie udamy się do centrum miasta gdzie zobaczymy słynne place Rossio oraz plac Comércio. Odwiedzimy również Alfamę, najstarszą dzielnice w Lizbonie, która przetrwała trzęsienie ziemi w 1755 roku. Zobaczymy tutaj katedrę oraz kościół św. Antoniego, który powstał w miejscu narodzenia świętego. Msza św. Nocleg i kolacja w okolicy Lizbony.

DZIEŃ VII (3.05.) Sintra (zwiedzanie) – Algarve Rano, po śniadaniu udamy się na Cabo da Roca, najbardziej wysunięty na zachód przylądek w Europie, gdzie jak to mawiał portugalski wieszcz narodowy Luis vaz Camoes, ziemia się kończy a morze zaczyna’’. Następnie udamy się do Sintry, malowniczo położonej w górach miejscowości, która uznawana jest za dawną letnią rezydencję królów portugalskich. Urokliwie położona starówka wpisana jest na listę UNESCO. Zwiedzimy Pałac Narodowy. Msza św. Ok. 15.00 przejazd na poludnie. Nocleg i kolacja w okolicy Algarve.

DZIEŃ VIII (4.05.) Algarve (wypoczynek) Czas wolny na plażowanie. Msza św. 2 noclegi (3/4/5.05.) i kolacje w okolicy Monte Gordo.

DZIEŃ IX (5.05.) Sewilla (zwiedzanie) – Malaga Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie SewillI, stolice Andaluzji, a także tańca flamenco. Zabytkowy zespół Sewilli wpisany jest na listę UNESCO. Mieści się tu trzecia największa katedra na świecie, której początki sięgają 1401 która zwiedzimy, zobaczymy dom piłata – pałac książąt Medinaceli. Spacer uliczkami starego miasta. Msza św. Przejazd na nocleg w okolice Malagi.

DZIEŃ X (6.05.)Malaga (zwiedzanie) – Kordoba (zwiedzanie) Malaga – Spacer po starym mieście i zwiedzanie Katedry, przejście przez Avenida de Cervantes, gdzie natrafimy na jedne z najpiękniejszych budynków i ogrodów w mieście. Msza św. Przejazd do Kordoby, to południowe hiszpańskie miasto może się poszczycić aż czterema wpisami na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto leży w północnej części Andaluzji, nad rzeką Gwadalkiwir, u stóp gór Sierra Morena. Odwiedzimy tutaj  między innymi la Mezquita de Cordoba, częściowo przebudowany na katedrę meczet oraz przespacerujemy się malowniczymi uliczkami miasta.

DZIEŃ XI (7.05.) Gibraltar (zwiedzanie) – Tarifa (zwiedzanie) – Malaga Msza św. Gibraltar – Niesamowita skała z widokiem na Afrykę. Brytyjskie terytorium zamorskie, znajdujące się na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. W planie zwiedzania spacer po półwyspie, dla chętnych wjazd na punkt z małpami i punkt widokowy na Afrykę. Tarifa – jest miastem Europy najbardziej wysuniętym na południe i miejscem, gdzie zlewają się ze sobą wody Morza Śródziemnego i oceanu Atlantyckiego. Od Afryki dzieli Tarifę zaledwie 20 km! W bezchmurny dzień bez problemu dostrzeżemy zarys wybrzeża Maroko! Spacer po uliczkach miasta i czas wolny na plaży. Powrót do hotelu na kolacje i nocleg.

DZIEŃ XII (8.05.) Msza św. Śniadanie. Przed południem wylot z Malagi. Powrót do Polski.

INFORMACJE DODATKOWE:

 • Przelot samolotem
 • Przejazdy w kraju i zagranicą komfortowym autokarem klasy VIP
 • Pokoje 2-3 osobowe hotelach 3*  i domach pielgrzyma
 • 11 śniadań, 11 obiadokolacji
 • Wszystkie WSTĘPY w cenie
 • Zwiedzanie z przewodnikiem
 • Opieka pilota
 • Opieka duchowa kapłana
 • Ubezpieczenie KL 20.000 euro i NNW 10.000 zł
 • Wymagane dokumenty: paszport (ze względu na Gibraltar, który należy do Wielkiej Brytanii)
 • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Santiago de Compostela