Plan parafialnej pielgrzymki lotniczo-autokarowej KRAJE BENELUXU: Belgia – Holandia – Luxemburg

przez | 17 grudnia 2023

Kolonia – Akwizgran – Mastricht – Banneux – Luxembourg – Beauring – Bruksela – Brugia–Gandawa – Keukenhof Haga – Scheveningen – Zaanse Schans – Amsterdam – Breda

(8 dni) 7.04. – 15.04.2024

Koszt: 900 euro + 1000 zł + koszt biletu lotniczego

Zapisy do 10 stycznia 2024

w zakrystii lub u ks. Tomasza tel. 882 669 265

DZIEŃ I (7.04.) – Zbiórka wieczorna i wyjazd z Rybarzowic (ok. godz. 20.00) Nocny przejazd przez Polskę i Niemcy.

DZIEŃ II (8.04.) – Przyjazd do Kolonii ok godz. 10.00. Spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie: katedra wpisana na listę UNESCO olśniewająca architekturą i detalami architektonicznymi. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze z relikwiarzem Trzech Króli, dębowymi stallami oraz wspaniałe witraże. Następnie wizyta w romańskim kościele św. Marcina. Msza św. Spacer po starym mieście: stary rynek, ratusz, dom tańca Gürzenich, kościół NMP na Kapitolu. Czas wolny. Obiadokolacja i przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ III (9.04) – Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do historycznego Akwizgranu – wiekowego, germańskiego miasta w którym urodził się sam Karol Wielki. Prawdziwą chlubą miasta jest wzniesiona przez Niego katedra św. Marii z ośmioboczną kaplicą pałacową. Świątynia wyposażona przez fundatora w liczne relikwie z Ziemi Świętej i będąca miejscem spoczynku jej fundatora, jest od tysiąca lat celem licznych pielgrzymek religijnych. Centralnym punktem rozległego rynku jest XIV-wieczny ratusz, zbudowany na ruinach pałacu Karola. Msza św. Przejazd do Maastricht, uznawanego za najstarsze miasto Holandii, miasto znane z traktatu o Unii Europejskiej z 1992 r. z wieloma interesującymi miejscami. Zobaczymy gotycki kościół św. Jana z czerwoną wieżą oraz Bazylike Mariacką. Na szczególną uwagę zasługują fortyfikacje miejskie, o które dzielnie walczył podczas wojny francusko-holenderskiej sam hrabia d’Artagnan, a którego romantyczne i barwne losy uwiecznił Aleksander Dumasa na kartach powieści o muszkieterach. A sam d`Artagnan zginą pod murami miasta, gdzie dzisiaj znajduje się jego pomnik. Obiadokolacja i przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ IV (10.04.) – Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Banneux. Zwiedzanie sanktuarium Matki Boskiej Ubogich, gdzie w 1933 r. miało miejsce osiem objawień Matki Bożej 12-letniej Marietcie Beco. Jest to jedno z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Belgii. Msza Święta w sanktuarium. Po zwiedzaniu sanktuarium przejazd do Wielkiego Księstwa Luxemburg i zwiedzanie stolicy o tej samej nazwie – Luxemburg, jednej z najmniejszych oraz najbardziej malowniczych stolic Europy. W czasie zwiedzania zobaczymy „Złotą Damę” na Placu Konstytucji, Katedrę Notre-Dame, gdzie w katakumbach znajduje się grób Jana Luksemburskiego – tytularnego króla Polski, rausz, pałac Wielkiego Księcia oraz parlament. Zobaczymy też fragmenty cytadeli, dzielnicę Grund, oraz kazamaty nazywane „Giblartarem Północy”. Dalej przejedziemy do Beauraing małej miejscowości we frankońskiej części Belgii. To właśnie tutaj w latach 1932-33 Matka Boża 33 razy objawiała się pięciorgu dzieciom, przekazując, że jest Matką Bożą Grzeszników i zachęcała do nieustającej modlitwy. Obecnie jest to miejsce licznych pielgrzymek, podczas których ludzie niewierzący często przeżywają nawrócenie. Obiadokolacja i przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ V (11.04.) – Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Brukseli, stolicy Belgii, miasta piwa i czekolady oraz politycznej stolicy Europy. Msza św. Nasze zwiedzanie rozpoczniemy od jednego z symboli miasta, zwiedzimy Atomium – 102-metrowy model kryształu żelaza powiększonego 165 miliardów razy. Z tarasu widokowego znajdującego się w jednej z najwyższych kul można podziwiać panoramę niemal całej Brukseli. Dalej przejedziemy przez dzielnicę europejską, aby zobaczyć budynki: Komisji Europejskiej, Rady Unii Europejskiej, zatrzymamy się przed Parlamentem Europejskim i zwiedzimy budynek Parlamentu lub Parlamentarium, gdzie interaktywne ekrany multimedialne zabiorą Państwa w podróż przez historię integracji europejskiej, Z Placu Luxemburskiego spacetem przejdziemy do zabytkowego centrum metropolii, aby podziwiać m.in. Pałac Królewski, Katedrę Św. Michała i Guduli, wpisany na listę UNESCO najpiękniejszy rynek Europy – Grand Place wraz z Ratuszem z XV w., domami cechowymi oraz domem króla, odwiedzimy Manneken Pis – siusiającego chłopczyka, symbol beztroskiego ducha Brukseli oraz jego żeński odpowiednik – Janneke Pis (siusiającą dziewczynkę ). W wolnym czasie natomiast skosztować będzie można belgijskich czekoladek oraz napić się jednego z 1000 gatunków belgijskiego piwa. Obiadokolacja i przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ VI (12.04.) – Po śniadaniu przejedziemy do Brugii nazywanej też „Flamandzką Wenecją” pełną kanałów i urokliwych barokowych uliczek, której zabytkowe centrum wpisane jest na listę UNESCO, jako przykład wspaniale zachowanego miasta średniowiecznej Europy. Msza św. Spacerem przejdziemy po Starym Mieście i zwiedzimy: Onze Lieve Vrouwekerk – kościół z najwyższą wieżą w Belgii i słynną rzeźbą Michała Anioła, Markt – rynek z pomnikiem przywódców brugijskich jutrzni, dzwonnicą Belfort i Ratuszem, oraz Burg z Bazyliką Świętej Krwi zawdzięczającą swą nazwę relikwii przywiezionej przez Thierry’ego d’Alsace z drugiej wyprawy krzyżowej. Możliwy rejs po kanałach Brugii ( odkryte stateczki max. 30-osobowe ). Dalej przejedziemy do Gandawy, położonej w sercu historycznej Flandrii. Zwiedzimy tutaj monumentalną XIII wieczną katedrę św. Bawona, gdzie znajduje się największy skarb miasta – obraz “Adoracja Mistycznego Baranka” autorstwa słynnego belgijskiego malarza Jana van Eycka. Zobaczymy XII-wieczną posiadłość hrabiów flandryjskich – zamek Gravensteen, klasycystyczny ratusz miejski, XIII-wieczny kościół św. Mikołaja, most Sint Michielsbrug oraz liczne bogato zdobione kamienice mieszczańskie. Obiadokolacja i przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ VII (13.04.) – Po śniadaniu przejedziemy na zwiedzanie Hagi ( Den Haag ) – politycznej stolicy Królestwa Niderlandów, gdzie swoją siedzibę ma parlament, król Wilhelm Alexander oraz była królowa, dziś księżna Beatrycze. Msza św. Zatrzymamy się przed Trybunałem Sprawiedliwości, gdzie sądzeni są zbrodniarze wojenni, odwiedzimy Binnenhof – najstarszy kompleks zabudowań, który od wieków jest siedzibą parlamentu, XIV wieczny Grote Kerk oraz przejdziemy główną, reprezentatywną częścią miasta. Odwiedzimy też Scheveningen, najsłynniejszy holenderski kurort nad Morzem Północnym. Zobaczymy tutaj majestatyczny hotel Kurhaus z gwarnym nadmorskim bulwarem oraz nietypowym piętrowym molo. Dalej przejedziemy przez tzw. „region tulipanowy”, wśród różnokolorowych pól tulipanowych i hiacyntowych do Lisse, aby odwiedzić ogród Keukenhof. Jest to wyjątkowy, wiosenny ogród, jedna z największych wiosennych atrakcji Niderlandów. Na obszarze 32 ha podziwiać można ponad 6 milionów tulipanów wszelkich możliwych odmian oraz największą na świecie liczbę kwiatów cebulkowych. Obiadokolacja i przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ VIII (14.04.) – Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Zaanse Schans – wieś ta jest rodzajem skansenu, choć większość domów jest zamieszkałych. Niektóre domy, gospodarstwa i wiatraki są udostępnione do zwiedzania. Obejrzeć można: wiejską wytwórnię serów, urocze staro-holenderskie sklepiki sprzedające produkty jak sto lat temu, muzeum klompów (drewnianych sabotów ) łącznie z pokazami produkcji, ciekawe i oryginalne pamiątki. Wszystkie domki – jak to w Holandii – otoczone są wodą i połączone mostkami. Nad wodą podziwiać można wiatraki, służące niegdyś do celów przemysłowych. Dalej przejedziemy na zwiedzanie do Amsterdamu, zwanego Wenecją Północy. Metropolia położona jest na 90 wyspach połączonych ze sobą tysiącem mostów. Zobaczymy tutaj Pałac Królewski na Placu Dam, Westerkerk – kościół protestancki, gdzie pochowany jest Remrandt, dom Anny Frank, Bloemenmarkt ( targ kwiatowy ), gdzie przez cały rok można kupić tulipany. Będziemy mieli okazję podziwiać to wyjątkowe miasto z pokładu statku wycieczkowego w czasie rejsu po Amsterdamskich kanałach. Msza św. Obiadokolacja i powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ IX (15.04.) – Po śniadaniu i wykwaterowaniu, w drodze na lotnisko odwiedzimy Bredę, najbardziej polskie miasto w Holandii, spacer po starówce, zobaczymy m.in.: gotycki Grote Kerk ,pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku beginaż, kościółek św Joosta, odwiedzimy Kaplicę M.B. Częstochowskiej, wybudowaną przez Holendrów jako podziękowanie Polakom za oswobodzenie z rąk niemieckiego okupanta, wizyta na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym gdzie wśród polskich żołnierzy pochowany jest gen. Stanisław Maczek. Msza św. Obiadokolacja. Przejazd na lotnisko w Eindhoven i wylot do Polski w godzinach popołudniowych. Zakończenie pielgrzymki ok. 21.00.

INFORMACJE DODATKOWE:

  • Przejazd komfortowym autokarem klasy VIP oraz przelot samolotem w drodze powrotnej Einhoven – Kraków. Transfer z lotniska.
  • Zakwaterowanie w hotelach 2 i 3*, pokoje: 2 i 3 osobowe.
  • Wyżywienie HB (śniadania i obiadokolacje); 7 śniadań, 8 obiadokolacji
  • Zwiedzanie z miejscowymi przewodnikami
  • opieka pilota i opieka duchowa
  • Ubezpieczenie KL 200.000 zł i NNW 20.000 zł
  • Kolejność zwiedzania może ulec zmianie
  • Zapisy w zakrystii lub u Ks. Tomasza do: 10 stycznia 2024. Przy zapisie należy wnieść opłatę 1000 zł i podać: datę urodzenia, pesel, datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, telefon kontaktowy
  • Telefon kontaktowy – ks. Tomasz 882 669 265